Mezi nejčastěji využívané sociální dávky, patří přídavky na dítě. Na tuto sociální dávku mají nárok všichni, kdo mají průměrný měsíční příjem nižší než 3,4 násobek životního minima.
V roce 2023, došlo ke zvýšení přídavků na dítě a současně i ke zvýšení hranice výše příjmu, do jaké je nárok na přídavky. V roce 2024, se nic nemění – platí stejné podmínky, jako v předchozí roce. Není ani žádné další zvýšení.
Na dětské přídavky je nárok, při příjmu do 3,4 násobku životního minima. V této kalkulačce si můžete sami spočítat, jestli máte nárok na dětské přídavky a kolik peněz byste mohli dostat. Podíváme se i na to, jaké jsou podmínky a co potřebujete k vyřízení žádosti o přídavky na děti.
Na příspěvek na dítě mají nárok rodiny (nebo samoživitelé/samoživitelky), jejichž průměrný měsíční příjem za poslední 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí), nepřekročí 3,4 násobek životního minima.
Životní minimum se počítá za všechny osoby, které sdílí společnou domácnost. Příjem se musí dokládat vždy jednou za 3 měsíce, obvykle tedy v lednu, v dubnu, v červenci a v říjnu.
Na přídavky na dítě může být nárok u dětí až do 26 roků – za předpokladu, že se jedná o nezaopatřené dítě. To je například student střední, vyšší odborné nebo vysoké školy.
Příspěvek na dítě má dvě rozdílné hodnoty. Buď mohou být přídavky vypláceny v základní výši. Nebo ve zvýšené.
Nárok na zvýšené přídavky na dítě je pouze v případě, že alespoň jeden ze členů rodiny, má měsíční příjem nejméně ve výši životního minima (tj. 4860 Kč měsíčně):
Příjmy se u přídavku na dítě musí dokládat vždy jednou za 3 měsíce. Dokládá se příjem za všechny osoby, které sdílí společnou domácnost (příjem za všechny členy rodiny). Dokládají se čisté příjmy. Vždy jednou za 3 měsíce je nutné vyplnit příslušný formulář – doklad o výši čtvrtletního příjmu.
Mezi příjmy, které se počítají, patří především: čistá výplata ze zaměstnání (včetně příjmu z práce na dohodu DPP nebo DPČ), podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci, nemocenské dávky, ošetřovné, otcovská, mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), rodičovská (rodičovský příspěvek), důchodové dávky apod.
Mezi příjmy se nepočítají některé sociální dávky – například příspěvek na bydlení nebo porodné, apod.
U OSVČ se jako příjem počítá skutečný příjem nebo minimálně 20 100 Kč měsíčně (resp. 10 00 Kč u OSVČ vedlejších). Pokud OSVČ nemůže doložit příjem na základě daňového přiznání, nebo pokud má v daňovém přiznání nižší příjem, tak se mu jako příjem započítá tato „minimální částka“.
Přídavky na dítě se vyřizují na Úřadu práce, podobně jako i ostatní sociální dávky. O přídavky je možné požádat kdykoliv. Žádost stačí podat pouze jednou, a následně se opakovaně, každé 3 měsíce dokládá trvání nároku na tuto sociální dávku.
K vyřízení žádosti o příspěvek na dítě budete potřebovat osobní doklady všech osob (občanský průkaz nebo rodný list). Dále je potřeba vyplnit příslušný formulář žádosti o příspěvek na dítě. Musíte také doložit formulář potvrzení o výši čtvrtletního příjmu (u zaměstnanců potvrzuje zaměstnavatel). Tento formulář musí být vyplněn za všechny osoby ve společné domácnosti, s výjimkou dětí. Děti případně dokládají jenom příjem za měsíce červenec a srpen (letní brigády). Kromě toho mohou být potřeba i další formuláře – například potvrzení o studiu nebo i další.
Přídavky na dítě se vyplácí zpětně. Tj. v červenci dostáváte příspěvek na dítě za červen. Pro výplatu jednotlivých sociálních dávek, mají jednotlivé Úřady práce stanoveny odlišné výplatní termíny. Takže v různých městech v ČR jsou dávky vypláceny v různé dny. Každopádně ale platí, že by vám přídavky na dítě měli dorazit do konce aktuálního měsíce.
O přídavky na dítě je možné požádat i zpětně. Nárok je ale možné uplatnit maximálně 3 měsíce zpětně.