Nové půjčky ihned

Kalkulačka: Výpočet přídavku na dítě 2022

Mezi nejčastěji využívané sociální dávky, patří přídavky na dítě. Na tuto sociální dávku mají nárok všichni, kdo mají průměrný měsíční příjem nižší než 3,4 násobek životního minima. V roce 2021, došlo ke zvýšení přídavků na dítě a současně i ke zvýšení hranice výše příjmu, do jaké je nárok na přídavky (dříve to bylo 2,7 násobek životního minima).

Od 1. dubna 2022, dochází ke zvýšení životního a existenčního minima o cca 10%.

Od začátku července 2022 (od 1. 7. 2022), je schváleno i druhé zvýšení životního minima. Ve druhé polovině roku 2022, bude životní minimum o 8,8% vyšší.

Díky tomu se změní hranice průměrného měsíčního příjmu, do jaké je ještě nárok na přídavek na dítě. Od dubna 2022 a následně i od července 2022, tak může mít na přídavky nárok více dětí.

V této kalkulačce si můžete sami spočítat, jestli máte nárok na dětské přídavky a kolik peněz byste mohli dostat. Podíváme se i na to, jaké jsou podmínky a co potřebujete k vyřízení žádosti o přídavky na děti.

Výpočet přídavků na dítě od 1. července 2022

Kalkulačka přídavky na děti od 1. 7. 2022
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4620 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Jaké jsou podmínky u příspěvků na dítě?

Na příspěvek na dítě mají nárok rodiny (nebo samoživitelé/samoživitelky), jejichž průměrný měsíční příjem za poslední 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí), nepřekročí 3,4 násobek životního minima.

Životní minimum se počítá za všechny osoby, které sdílí společnou domácnost. Příjem se musí dokládat vždy jednou za 3 měsíce, obvykle tedy v lednu, v dubnu, v červenci a v říjnu.

Na přídavky na dítě může být nárok u dětí až do 26 roků  – za předpokladu, že se jedná o nezaopatřené dítě. To je například student střední, vyšší odborné nebo vysoké školy.

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2022?

Příspěvek na dítě má dvě rozdílné hodnoty. Buď mohou být přídavky vypláceny v základní výši. Nebo ve zvýšené.

 • Na základní přídavky na dítě mají nárok všichni, kdo splní požadované podmínky
 • Na zvýšené přídavky je nárok pouze pokud má alespoň jeden člen rodiny příjem ze zaměstnání, podnikání ap.

Základní příspěvky na dítě v roce 2022

 • 630 Kč na dítě do 6 roků
 • 770 Kč na dítě od 6 do 15 roků
 • 880 Kč na dítě do 26 roků

Zvýšený příspěvek na dítě v roce 2022

 • 1 130 Kč na dítě do 6 roků
 • 1 270 Kč na dítě od 6 do 15 roků
 • 1 380 Kč na dítě do 26 roků 

Nárok na zvýšené přídavky na dítě je pouze v případě, že alespoň jeden ze členů rodiny, má měsíční příjem nejméně ve výši životního minima (tj. 4620 Kč měsíčně – platí od 1. 7. 2022):

 • Výplata ze zaměstnání nebo příjem z podnikání
 • Podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci
 • Nemocenské dávky, otcovská nebo ošetřovné
 • Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství)
 • Rodičovská (rodičovský příspěvek)
 • Důchodové dávky
 • Některé další příjmy

Co se počítá do příjmu u přídavků na dítě

Příjmy se u přídavku na dítě musí dokládat vždy jednou za 3 měsíce. Dokládá se příjem za všechny osoby, které sdílí společnou domácnost (příjem za všechny členy rodiny). Dokládají se čisté příjmy. Vždy jednou za 3 měsíce je nutné vyplnit příslušný formulář – doklad o výši čtvrtletního příjmu.

Mezi příjmy, které se počítají, patří především: čistá výplata ze zaměstnání (včetně příjmu z práce na dohodu DPP nebo DPČ), podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci, nemocenské dávky, ošetřovné, otcovská, mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), rodičovská (rodičovský příspěvek), důchodové dávky apod.

Mezi příjmy se nepočítají některé sociální dávky – například příspěvek na bydlení nebo porodné, apod.

U OSVČ se jako příjem počítá skutečný příjem nebo minimálně 18 900 Kč měsíčně (resp. 9400 Kč u OSVČ vedlejších). Pokud OSVČ nemůže doložit příjem na základě daňového přiznání, nebo pokud má v daňovém přiznání nižší příjem, tak se mu jako příjem započítá tato „minimální částka“.

Kdy chodí na účet přídavky na dítě

Přídavky na dítě se vyřizují na Úřadu práce, podobně jako i ostatní sociální dávky. O přídavky je možné požádat kdykoliv. Žádost stačí podat pouze jednou, a následně se opakovaně, každé 3 měsíce dokládá trvání nároku na tuto sociální dávku.

K vyřízení žádosti o příspěvek na dítě budete potřebovat osobní doklady všech osob (občanský průkaz nebo rodný list). Dále je potřeba vyplnit příslušný formulář žádosti o příspěvek na dítě. Musíte také doložit formulář potvrzení o výši čtvrtletního příjmu (u zaměstnanců potvrzuje zaměstnavatel). Tento formulář musí být vyplněn za všechny osoby ve společné domácnosti, s výjimkou dětí. Děti případně dokládají jenom příjem za měsíce červenec a srpen (letní brigády). Kromě toho mohou být potřeba i další formuláře – například potvrzení o studiu nebo i další.

Nárok na přídavky na dítě zpětně

Přídavky na dítě se vyplácí zpětně. Tj. v červenci dostáváte příspěvek na dítě za červen. Pro výplatu jednotlivých sociálních dávek, mají jednotlivé Úřady práce stanoveny odlišné výplatní termíny. Takže v různých městech v ČR jsou dávky vypláceny v různé dny. Každopádně ale platí, že by vám přídavky na dítě měli dorazit do konce aktuálního měsíce.

O přídavky na dítě je možné požádat i zpětně. Nárok je ale možné uplatnit maximálně 3 měsíce zpětně.

Porovnání půjček
 • Srovnání půjček
  25 různých nabídek: bankovní a nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze bez čekání
  vyřízení online do 15 minut
 • Kolik si půjčit?
  Úvěry od 100 Kč do 25 miliónů Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez zástavy
  Bez ručitele
  Pro podnikatele
  Pro OSVČ
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 – 10000 Kč ihned, ještě dnes
  Úvěry do 150 000 Kč do druhého dne
Podrobné srovnání půjček