Nové půjčky ihned

Kalkulačka mateřské pro živnostníky v roce 2024

Při narození dítěte bývá nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nebo na rodičovskou (rodičovský příspěvek). Zatímco mateřská spadá pod nemocenské dávky (podobně jako třeba nemocenská či ošetřovné), rodičovský příspěvek patří mezi sociální dávky (jako přídavky na dítě nebo příspěvek na bydlení).

Na mateřskou mohou mít nárok jak zaměstnanci, tak i živnostníci (OSVČ). Je ale pravda, že část OSVČ nesplňuje podmínky pro mateřskou a tak na ni nemá nárok. A i ten živnostník, který podmínky splní, zpravidla dostává podstatně nižší částku než, kolik by měl jako zaměstnanec.

Kalkulačka – výpočet mateřské pro živnostníky v roce 2024

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2024
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Zvýšení rodičovské v roce 2024

Od začátku roku 2024, se bude zvyšovat rodičovský příspěvek. Na vyšší rodičovskou, ale zřejmě bude nárok jen u dětí, které se narodí až od 1. 1. 2024. U dětí narozených do konce roku 2023 (do 31. 12. 2023 včetně), bude nárok jen na 300 tisíc korun. U dětí narozených v roce 2024, by měl být nárok na 350 tisíc korun.

Kromě zvýšení, by ale mělo dojít i ke zkrácení maximální doby, po kterou je vyplácena rodičovská. V současnosti, je možné rozložit rodičovský příspěvek, až do 4 roků dítěte. Od roku 2024, by to mělo být možné jen do 3 roků dítěte.

Více informací o zvýšení rodičovské v roce 2024, najdete zde.

Z čeho se počítá mateřská u živnostníků (OSVČ)?

Zatímco u zaměstnanců, se výpočet mateřské provádí z jejich platu (hrubé mzdy), u živnostníků je nutné vycházet z jejich příjmů v daňovém přiznání.

Pro výpočet nemocenských dávek (kam spadá peněžitá pomoc v mateřství) je rozhodující vyměřovací základ. Ten je stejný i pro výši záloh na sociální pojištění. Podle vyměřovacího základu je pak možné stanovit i nemocenské pojištění.

Aby měl živnostník nárok na mateřskou, musí si platit nemocenské pojištění. Právě od toho, kolik si platí na nemocenském pojištění, se pak odvíjí výše PPM.

Kolik je nemocenské pojištění v roce 2024?

Minimální nemocenské pojištění platné v roce 2024 je částka 216 Kč měsíčně. Pokud by si živnostník platil toto minimální nemocenské pojištění, pak je i mateřská jen minimální.

Příklad výpočtu mateřské při minimálním nemocenském pojištění v roce 2024

  • Měsíční platba nemocenského pojištění = 216 Kč
  • Denní vyměřovací základ = 263,01 Kč
  • Redukovaný vyměřovací základ = 264 Kč
  • Vypočítaná mateřská (PPM) na jeden = 185 Kč
  • Vypočítaná mateřská za měsíc (30 dní) = 5 550 Kč
  • Mateřská na jedno dítě celkem (196 dní) = 36 260 Kč
  • Mateřská na dvojčata celkem (259 dní) = 47 915 Kč

Jak zvýšit mateřskou pro OSVČ – jak získat maximální částku?

Z výše uvedeného příkladu vyplývá, že minimální mateřská pro živnostníky je poměrně „tragická“. Něco málo přes 5 tisíc korun nemůže pokrýt životní náklady pro ženu a dítě.

Aby mohla mít OSVČ vyšší mateřskou, musí si v dostatečném předstihu začít platit vyšší nemocenské pojištění. Nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně. Pro výpočet se používá období posledních 12 měsíců. Minimální doba placení nemocenského pojištění je 9 měsíců před porodem (270 dní).

OSVČ si ale během těhotenství nemůže jen tak zvýšit nemocenské pojištění na libovolnou částku. Je pravda, že maximální nemocenské pojištění, je cca 3,2 tisíce korun měsíčně. Pak byste měli nárok na mateřskou ve výši 53 910 Kč měsíčně.

Má to ale jeden háček. V takovém případě byste měli vyměřovací základ pro sociální pojištění ve výši 1,4 miliónu korun a museli byste z toho zaplatit příslušně vysoké sociální pojištění, daně i zdravotní pojištění. A to není málo.

I kdyby vám stačila jen mateřská ve výši cca 12 tisíc korun za měsíc (tj. celkem cca 80 tisíc korun za celou dobu na mateřské), pak to pro vás znamená zaplatit minimálně cca 42 tisíc na sociálním pojištění a dalších cca 4 tisíce na nemocenském pojištění.

Maximální mateřská na začátku podnikání OSVČ

Pokud začínáte podnikat (zatím jste nepodávali daňové přiznání), pak si můžete zvolit maximální měsíční platbu na nemocenské pojištění ve výši 594 Kč. Pak máte mateřskou ve výši 507 Kč za jeden den, tj. 15 210 Kč za měsíc (30 dní).

Co dělat, když OSVČ nemá nárok na mateřskou?

Pokud vám nevznikne nárok na mateřskou, můžete mít nárok alespoň na nemocenské dávky v souvislosti s porodem. 6 týdnů před porodem, máte nárok na neschopenku (pokud si jako živnostník platíte nemocenské pojištění). Tato neschopenka je obvykle na 12 týdnů a vy dostáváte nemocenské dávky (podle toho kolik si platíte nemocenské pojištění).

Dále máte nárok na rodičovský příspěvek. Na rodičovský příspěvek je nárok hned po narození dítěte. V roce 2024 je to částka 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na dvojčata. Pokud jako OSVČ nemáte nárok na mateřskou, pak můžete každý měsíc dostat maximálně 13 tisíc korun (nebo 19,5 tisíc na dvojčata).

Porovnání půjček
  • Srovnání půjček
    25 různých nabídek: bankovní a nebankovní půjčky a úvěry
  • Peníze bez čekání
    vyřízení online do 15 minut
  • Kolik si půjčit?
    Úvěry od 100 Kč do 25 miliónů Kč
  • Na jak dlouho?
    1 den až 240 měsíců
  • RPSN úvěrů:
    Nabídky již od 9,7%
  • Různé podmínky
    Bez zástavy
    Bez ručitele
    Pro podnikatele
    Pro OSVČ
    Pro zaměstnance
    Pro ženy v domácnosti
    Pro důchodce
    Pro studenty
  • Peníze ihned
    1000 – 10000 Kč ihned, ještě dnes
    Úvěry do 150 000 Kč do druhého dne
Podrobné srovnání půjček