Nové půjčky ihned

Kalkulačka exekuce na nemocenské dávky 2022

Zajímalo by vás, jestli vám exekutor může zabavit i nemocenské dávky, které dostáváte, když jste v pracovní neschopnosti? Co se stane, když budete v dlouhodobé pracovní neschopnosti, a exekutor po vás začne vymáhat úhradu nějakého dluhu? Na co má exekutor právo, a co vám naopak nesmí zabavit?

Může exekutor zabavit i nemocenské dávky?

Exekutor může nařídit provádění srážek z různých příjmů. Nejenom tedy z výplaty nebo ze mzdy. Ale třeba i na sociální dávky (především pak rodičovský příspěvek, nebo i jiné dávky). Také je možná exekuce na důchod, na podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Exekutor může „zabavit“ i odstupné, které dostanete při výpovědi. Nebo právě i nemocenské dávky.

Pokud tedy budete na neschopence a budou vám vypláceny nemocenské dávky (ať už to bude náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní pracovní neschopnosti, nebo nemocenské dávky od 15 dne na neschopence), mohu být prováděny exekuční srážky i z tohoto příjmu.

Výpočet exekuce na nemocenské dávky 2022

Pro výpočet exekuce na nemocenské dávky (nemocenskou), do kalkulačky namísto čisté mzdy, zadejte, kolik jsou vaše nemocenské dávky:

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik mi zůstane při exekuci na nemocenskou?

Nemocenské dávky, podobně jako i ostatní příjmy (výplata ze zaměstnání, důchod, podpora v nezaměstnanosti, rodičovská, mateřská nebo i jiné), mohou být „postiženy“ exekucí. Podmínky pro výpočet exekuce – tedy výše srážek a nezabavitelné částky (toho, co vám po exekuci zůstane), jsou vždy stejné.

Při exekučních srážkách vám musí vždy zůstat určitá část, kterou exekutor nemůže zabavit. Základní nezabavitelná částka je se od 1. 7. 2022 zvyšuje na 9 416,25 Kč. Kromě toho – pokud máte manžela/manželku nebo nějaké děti (na které máte vyživovací povinnost), zůstane vám více peněz. Nezabavitelná částka se totiž zvyšuje za každou osobu (manžela, manželku nebo dítě) o částku 3 138,75 Kč.

U dlužníka s manželkou a dvěma dětmi by tedy celkové nezabavitelné minimum bylo v roce 2022 ve výši 18 833 Kč (tedy součet 9416,25 Kč + 3138,75 Kč + 3138,75 Kč + 3138,75 Kč).

Jak se provádí výpočet u exekuce na nemocenské dávky

Postup výpočtu exekuce na nemocenské dávky je identický, jako výpočet u jakéhokoliv jiného, zabavitelného příjmu.

Nejprve se určí nezabavitelná částka – viz příklad dlužníka, který má manželku a dvě děti. U něj by od 1. 7. 2022 byla nezabavitelná částka 18 833 Kč.

Pokud by takový dlužník měl nárok na nemocenskou ve vší např. 19500 Kč měsíčně, pak by se od této částky odečetlo nezabavitelné minimum. Zůstalo by 667 Kč. Tato částka se rozdělí na třetiny (pokud by byl zbytek po odečtení nezabavitelné částky vyšší než 25 110 Kč, pak se na třetiny rozdělí jen 25 110 Kč, a vše nad tuto částku si „bere“ exekutor).

Podle toho, jestli jsou srážky z nemocenských dávek prováděny z důvodů přednostní nebo nepřednostní pohledávky (viz: Co jsou přednostní a nepřednostní pohledávky?), pak dlužníkovi zůstává jedna třetina (přednostní pohledávka) nebo dvě třetiny (nepřednostní pohledávka).

Výsledkem výpočtu exekuce na nemocenskou by tedy v námi uváděném příkladu bylo:

Příklad 1: dlužník, manželka a dvě děti, nemocenská 19 500 Kč a nepřednostní pohledávka:

 • Exekuční srážky z nemocenské = 222 Kč
 • Zbytek nemocenské k vyplacení = 19 278 Kč

Příklad 1: dlužník, manželka a dvě děti, nemocenská 25 000 Kč a nepřednostní pohledávka:

 • Exekuční srážky z nemocenské = 2 055 Kč
 • Zbytek nemocenské k vyplacení = 22 945 Kč

Porovnání půjček
 • Srovnání půjček
  25 různých nabídek: bankovní a nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze bez čekání
  vyřízení online do 15 minut
 • Kolik si půjčit?
  Úvěry od 100 Kč do 25 miliónů Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez zástavy
  Bez ručitele
  Pro podnikatele
  Pro OSVČ
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 – 10000 Kč ihned, ještě dnes
  Úvěry do 150 000 Kč do druhého dne
Podrobné srovnání půjček