Nové půjčky ihned

Kalkulačka exekuce na nemocenské dávky 2024

Zajímalo by vás, jestli vám exekutor může zabavit i nemocenské dávky, které dostáváte, když jste v pracovní neschopnosti? Co se stane, když budete v dlouhodobé pracovní neschopnosti, a exekutor po vás začne vymáhat úhradu nějakého dluhu? Na co má exekutor právo, a co vám naopak nesmí zabavit?

Může exekutor zabavit i nemocenské dávky?

Exekutor může nařídit provádění srážek z různých příjmů. Nejenom tedy z výplaty nebo ze mzdy. Ale třeba i na sociální dávky (především pak rodičovský příspěvek, nebo i jiné dávky). Také je možná exekuce na důchod, na podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Exekutor může „zabavit“ i odstupné, které dostanete při výpovědi. Nebo právě i nemocenské dávky.

Pokud tedy budete na neschopence a budou vám vypláceny nemocenské dávky (ať už to bude náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní pracovní neschopnosti, nebo nemocenské dávky od 15 dne na neschopence), mohu být prováděny exekuční srážky i z tohoto příjmu.

Výpočet exekuce na nemocenské dávky 2024

Pro výpočet exekuce na nemocenské dávky (nemocenskou), do kalkulačky namísto čisté mzdy, zadejte, kolik jsou vaše nemocenské dávky:

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik mi zůstane při exekuci na nemocenskou?

Nemocenské dávky, podobně jako i ostatní příjmy (výplata ze zaměstnání, důchod, podpora v nezaměstnanosti, rodičovská, mateřská nebo i jiné), mohou být „postiženy“ exekucí. Podmínky pro výpočet exekuce – tedy výše srážek a nezabavitelné částky (toho, co vám po exekuci zůstane), jsou vždy stejné.

Při exekučních srážkách vám musí vždy zůstat určitá část, kterou exekutor nemůže zabavit. Základní nezabavitelná částka je se od 1. 1. 2024 snížena na 12 705 Kč. Kromě toho – pokud máte manžela/manželku nebo nějaké děti (na které máte vyživovací povinnost), zůstane vám více peněz. Nezabavitelná částka se totiž zvyšuje za každou osobu (manžela, manželku nebo dítě) o částku 3 176 Kč.

U dlužníka s manželkou a dvěma dětmi by tedy celkové nezabavitelné minimum bylo v roce 2024 ve výši 22 234 Kč (tedy součet 12 704,67 Kč + 3176,17 Kč + 3176,17 Kč + 3176,17 Kč).

Jak se provádí výpočet u exekuce na nemocenské dávky

Postup výpočtu exekuce na nemocenské dávky je identický, jako výpočet u jakéhokoliv jiného, zabavitelného příjmu.

Nejprve se určí nezabavitelná částka – viz příklad dlužníka, který má manželku a dvě děti. U něj by od 1. 1. 2024 byla nezabavitelná částka 22 234 Kč. Pokud by takový dlužník měl nárok na nemocenskou ve výší např. 19 500 Kč měsíčně, pak by exekuce nemohla proběhnout vůbec.

Pokud by se jednalo o bezdětného, svobodného dlužníka, tak by u něj nezabavitelné minimum bylo jenom 12 705 Kč. Při nemocenské ve výši 19 500 Kč, by již proběhly standardní exekuční srážky. Po odečtení nezabavitelné částky, by zůstalo by 6 795 Kč. Tato částka se rozdělí na třetiny (jedna třetina vychází na 2 265 Kč).

Podle toho, jestli jsou srážky z nemocenských dávek prováděny z důvodů přednostní nebo nepřednostní pohledávky (viz: Co jsou přednostní a nepřednostní pohledávky?), pak dlužníkovi zůstává jedna třetina (přednostní pohledávka) nebo dvě třetiny (nepřednostní pohledávka).

Výsledkem výpočtu exekuce na nemocenskou by tedy v námi uváděném příkladu bylo:

Příklad 1: dlužník, bezdětný, svobodný, nemocenská 19 500 Kč a nepřednostní pohledávka:

 • Exekuční srážky z nemocenské = 2 265 Kč
 • Zbytek nemocenské k vyplacení = 17 235 Kč

Příklad 2: dlužník, bezdětný, svobodný, nemocenská 19 500 Kč a přednostní pohledávka:

 • Exekuční srážky z nemocenské = 4 563 Kč
 • Zbytek nemocenské k vyplacení = 14 970 Kč

Porovnání půjček
 • Srovnání půjček
  25 různých nabídek: bankovní a nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze bez čekání
  vyřízení online do 15 minut
 • Kolik si půjčit?
  Úvěry od 100 Kč do 25 miliónů Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez zástavy
  Bez ručitele
  Pro podnikatele
  Pro OSVČ
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 – 10000 Kč ihned, ještě dnes
  Úvěry do 150 000 Kč do druhého dne
Podrobné srovnání půjček