Nové půjčky ihned

Kalkulačka: Výpočet pracovní neschopnosti 2024

Pokud onemocníte, stane se vám nějaký úraz, nebo je vám nařízena karanténa, tak můžete mít během pracovní neschopnosti, nárok na nemocenské dávky. Prvních 14 dní vám nemocenskou platí zaměstnavatel (náhrada mzdy). Od 15 dne na neschopence, můžete mít nárok na nemocenské dávky (platí stát z nemocenského pojištění).

V následující kalkulačce si můžete vypočítat, kolik dostanete za pracovní neschopnost v roce 2024. Od začátku roku (od 1. 1. 2024) dochází ke zvýšení redukčních hranic, které ovlivňují výpočet nemocenské. Díky tomu může dojít k mírnému zvýšení náhrady mzdy za nemoc i nemocenských dávek.

Kalkulačka: Výpočet nemocenské během pracovní neschopnosti v roce 2024

Během pracovní neschopnosti, můžete mít nárok na dvě různé „nemocenské“:

 • Prvních 14 dní je to náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele = výpočet se provádí na základě průměrného (hrubého) výdělku. Pro zjednodušený výpočet se dá použít i průměrná hrubá mzda, za předchozí 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí)
 • Od 15 dne je nárok na nemocenské dávky od státu = výpočet se provádí také na základě hrubé mzdy – denní vyměřovací základ se ale zpravidla určuje na základě předchozích 12 měsíců (pro zjednodušení se dá také použít průměrná hrubá mzda za toto období).
Kalkulačka nemocenská 2024
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Měsíční hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od průměrného hrubého měsíčního výdělku, za předchozí kalendářní čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Kdo má nárok na placenou neschopenku během pracovní neschopnosti?

Nárok na placenou neschopenku, mají především zaměstnanci. Za zaměstnance platí nemocenské pojištění zaměstnavatel. Nárok na nemocenskou, je tak už od prvního dne v zaměstnání. A případně i 7 dní po skončení pracovního poměru.

Nemocenské dávky mohou dostávat i OSVČ (živnostníci). Ale až od 15 dne pracovní neschopnosti (prvních 14 dní nedostávají nemocenskou). A jenom za předpokladu, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění (v roce 2024 je to minimálně 216 Kč měsíčně), alespoň 3 měsíce před začátkem neschopenky.

Na nemocenskou mohou mít nárok i zaměstnanci na dohodu (DPP nebo DPČ). Pouze ale za předpokladu, že jim na základě práce na dohodu, vzniká účast na nemocenském pojištění.

 • Při práci na dohodu o provedení práce (DPP), je účast na nemocenském pojištění při měsíčním příjmu nad 10 000 Kč
 • Při práci na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), je účast na nemocenském pojištění při měsíčním příjmu od 4 000 Kč

Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele za prvních 14 dní na neschopence

Během prvních 14 dní, platí nemocenskou zaměstnavatel. Na náhradu mzdy tak nemají nárok OSVČ, nebo zaměstnanci, kteří zahájí neschopenku až po skončení zaměstnání.

Za prvních 14 dní, dostáváte náhradu mzdy za nemoc, jen za skutečně neodpracované hodiny. Výpočet nemocenské vychází z průměrného hrubého výdělku. Ten se spočítá na základě hrubé mzdy v předchozím kalendářním čtvrtletí.

Průměrný hrubý hodinový výdělek se při výpočtu redukuje. Od 1. 1. 2024 platí pro výpočet tyto redukční hranice:

 • Do 256,55 Kč se pro náhradu mzdy započítá 90%
 • Do 384,83 Kč se pro náhradu mzdy započítá 60%
 • Do 769,48 Kč se pro náhradu mzdy započítá 30%

Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, je 60% z takto vypočítaného redukovaného hodinového výdělku (při hrubé mzdě do cca 44,7 tisíce korun je to reálně 54% z hrubé mzdy).

Nemocenské dávky od státu od 15 dne na neschopence

Na nemocenské dávky je nárok, pokud je pracovní neschopnost delší než 14 dní. Maximální doba, po kterou je nárok na „placenou neschopenku“ je 380 dní (od začátku neschopenky). V některých případech může dojít k prodloužení neschopenky až o 350 dní (prodlužuje se maximálně o 90 dní, může být prodlouženo i opakovaně).

Nemocenské dávky jsou vypláceny za všechny kalendářní dny. Tedy i za víkend (sobota, neděle) nebo i za státní svátky.

Nemocenské dávky se vypočítají na základě denního vyměřovacího základu pro nemocenskou. Ten vychází z hrubé mzdy – zpravidla z posledních 12 měsíců (před měsícem, ve kterém začala neschopenka).

I zde se provádí redukce – od 1. 1. 2024 pro výpočet nemocenské platí tyto redukční hranice:

 • Do 1466 Kč se pro nemocenskou započítá 90%
 • Do 2199 Kč se pro nemocenskou započítá 60%
 • Do 4397 Kč se pro nemocenskou započítá 30%.

Od 15 dne na neschopence, je pak nárok na nemocenské dávky ve výši 60%, z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Nemocenské dávky se s délkou pracovní neschopnosti postupně zvyšují:

 • Od 15 do 30 dne pracovní neschopnosti je to 60%
 • Od 31 do 60 dne pracovní neschopnosti je to 66%
 • Od 61 dne pracovní neschopnosti je to 72%

Nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání

Na „placenou neschopenku“ je nárok, jak v průběhu zaměstnání (již od prvního dne), tak i po skončení zaměstnání.

Pokud je pracovní neschopnost zahájena v průběhu zaměstnání, nebo nejpozději do 7 dní od skončení zaměstnání (ochranná doba), tak platí stejné podmínky, jako v průběhu zaměstnání.

Pozor je na to, že po skončení pracovního poměru, už nedostáváte náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Na tu je nárok, jen během trvání zaměstnání.

Nárok na nemocenskou ve zkušební době

Na „placenou neschopenku“ je nárok i ve zkušební době. Onemocnět může klidně i první den v zaměstnání. Pokud jste v novém zaměstnání zahájili práci, tak vám vznikla účast na nemocenském pojištění, a máte nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele, tak i na nemocenské dávky.

Při neschopence ve zkušební době, je zde ale jedna odlišnost. Zatímco jindy, vás zaměstnavatel během neschopenky nemůže propustit, ve zkušební době to tak úplně neplatí.

Ve zkušební době nesmí zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, jen během prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Od 15 dne už ale pracovní poměr může být ukončen, i když jste dále na neschopence.

Porovnání půjček
 • Srovnání půjček
  25 různých nabídek: bankovní a nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze bez čekání
  vyřízení online do 15 minut
 • Kolik si půjčit?
  Úvěry od 100 Kč do 25 miliónů Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez zástavy
  Bez ručitele
  Pro podnikatele
  Pro OSVČ
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 – 10000 Kč ihned, ještě dnes
  Úvěry do 150 000 Kč do druhého dne
Podrobné srovnání půjček