Nové půjčky ihned

Práce, brigáda, přivýdělek během evidence na Úřadu práce 2024

Nezaměstnaní na Úřadu práce, mohou pracovat na nějaké brigádě. Maximální přivýdělek může být v roce 2024 do 9 450 Kč (hrubého měsíčně). Na ÚP je možné pracovat na dohodu DPČ nebo v pracovním a služebním poměru. Podnikání jako OSVČ, nebo práce na dohodu DPP je zakázána.

I nezaměstnaní, kteří jsou na Úřadu práce, mohou chodit na nějakou brigádu. Má to ale řadu omezení. Je stanovena maximální částka, kterou si můžete přivydělat za měsíc. A je omezena i forma práce.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti a jaké jsou podmínky v roce 2024?

Od začátku roku 2024, se poměrně výrazně zvýšila maximální podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Na Úřadu práce, může být nárok až na 24 608 Kč měsíčně (při rekvalifikaci až na 27 578 Kč).

Výpočet podpory 2024:

Od začátku roku 2024, také platí několik změn u podmínek pro nárok na podporu. Došlo k prodloužení minimální odpracované doby pro nárok na opakovanou podporu (nově je to minimálně 5 měsíců v novém zaměstnání, nebo případně 9 měsíců).

Kdy je možné pracovat na Úřad práce?

Obecně platí, že během evidence na Úřadu práce, je možné vykonávat pouze některé výdělečné činnosti. Něco je dovoleno, něco je zakázáno.

Co je dovoleno:

 • Práce v pracovním nebo služebním poměru
 • Práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)
 • Příjem do 9 450 Kč hrubého měsíčně

Co je zakázáno:

 • Podnikání jako OSVČ
 • Práce na dohodu o provedení práce (DPP)
 • Příjem nad 9 450 Kč hrubého měsíčně

Podnikání během evidence na Úřadu práce

Osoby vedené v evidenci na úřadu práce, nesmí podnikat. Pokud má někdo podniká při zaměstnání (má OSVČ jako vedlejší činnost), tak se po výpovědi ze zaměstnání stává automaticky OSVČ hlavní.

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti a možnost být v evidenci na Úřad práce, by bylo nutné nejprve přerušit podnikání. A ideálně dříve, než dojde k výpovědi (pokud by podnikání bylo přerušeno až po výpovědi, tak by se jako poslední ukončená činnost posuzovalo podnikání a ne zaměstnání).

Práce na dohodu během evidence na Úřad práce

Nezaměstnaní mohou mít nějakou brigádu na dohodu – musí to ale být pouze dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Práce na dohodu o provedení práce (DPP) není dovolena. Po zahájení práce na DPPby došlo k ukončení z evidence na ÚP.

Zahájení nějaké brigády, je nutné ihned nahlásit na ÚP – nejpozději v den zahájení takové práce. A měsíční příjem nesmí být vyšší než 9 450 Kč (zatajení práce/brigády se nevyplatí = hrozí sankční vyřazení z ÚP, musí se vracet podpora, a může být udělena i pokuta).

Práce v zaměstnání během evidence na Úřadu práce

Nezaměstnaní mohou pracovat i v klasickém pracovním nebo služebním poměru. Pouze ale za předpokladu, že měsíční příjem nepřekročí jednu polovinu minimální mzdy (tj. maximálně 9450 Kč v roce 2024).

Nárok na podporu v nezaměstnanosti a přivýdělek na ÚP

Bude-li zahájena nějaká práce/brigáda, pak automaticky dojdete k přerušení výplaty podpory v nezaměstnanosti.

I kdybyste si našli jenom nějakou občasnou brigádu, na pár hodin týdně, třeba za 2 tisíce korun na měsíc, tak vám ale Úřad práce nebude vyplácet podporu.

Na brigádu má tedy obvykle smysl chodit až poté, co vám skončí nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nepomohlo by vám ani, to pokud byste měli smlouvu na 0 Kč. I taková bezplatná práce, by mohla být překážkou pro výplatu podpory v nezaměstnanosti (a pracovat bez smlouvy by se zase považovalo za práci na černo, za což hrozí hodně vysoké pokuty).

Zdravotní pojištění během práce na Úřadu práce

Pokud si najdete nějakou brigádu nebo krátkodobé zaměstnání, tak za vás bude i nadále platit zdravotní pojištění stát.

To má výhodu v tom, že se vám z výplaty budou strhávat jenom běžné odvody, a nebudete muset platit doplatek do minimálního zdravotního pojištění.

Při práci na dohodu DPČ, pokud je příjem do 4000 Kč, se platí jenom daň 15%. Od 4000 Kč se platí 4,5% na zdravotní, 7,1% na sociální a daň 15% (ta ale může být 0 Kč, pokud je uplatněna daňová sleva).

Kolik si mohu vydělat na Úřadu práce v roce 2024

Maximální možný přivýdělek pro nezaměstnané je omezen na jednu polovinu minimální mzdy.

V roce 2024 to vychází takto:

 • Minimální mzda je 18 900 Kč
 • Maximální přivýdělek na ÚP je 9 450 Kč hrubého měsíčně
 • Čistý příjem by vycházel na cca 8 354 Kč

Počítá se práce na ÚP pro nárok na podporu?

I když budete během evidence na Úřadu práce pracovat v nějakém zaměstnání, kde se vám bude strhávat sociální pojištění, tak se to ale nezapočítá do „odpracované doby“ pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud vám tedy na začátku evidence na ÚP, chybí nějaká odpracovaná doba pro nárok na podporu, tak vám s tím nějak brigáda během evidence nepomůže.

Porovnání půjček
 • Srovnání půjček
  25 různých nabídek: bankovní a nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze bez čekání
  vyřízení online do 15 minut
 • Kolik si půjčit?
  Úvěry od 100 Kč do 25 miliónů Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez zástavy
  Bez ručitele
  Pro podnikatele
  Pro OSVČ
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 – 10000 Kč ihned, ještě dnes
  Úvěry do 150 000 Kč do druhého dne
Podrobné srovnání půjček