Nové půjčky ihned

Výpočet exekuce ze mzdy 2022 (od 1. července 2022)

Dostali jste se do nějakých finančních trablů, a teď vám hrozí exekuce? Nebo to dokonce došlo už tak daleko, že vám exekutor zablokoval účet v bance, nebo začal strhávat peníze ze mzdy? Pokud by vás zajímalo, jak je to s exekucí na plat, kolik peněz vám musí zůstat, a kolik jich může zabavit exekutor, pak si to můžete spočítat v naší online kalkulačce pro výpočet exekučních srážek v roce 2022.

Jaké je nezabavitelné minimum při exekuci v roce 2022?

Určitě se nemusíte bát, že byste při exekuci zůstali zcela bez finančních prostředků. Exekutor vám rozhodně nesmí zabavit vše. Ze mzdy (nebo i z jiného příjmu – jako je třeba důchod, mateřská nebo nemocenská), vám při exekuci musí zůstat určité nezabavitelné minimum.

Od 1. 1. 2022 dochází k většímu zvýšení základní nezabavitelné částky. K dalšímu zvýšení pak dochází i od 1. 4. 2022 (kdy se zvýší životní minimum). A potřetí se letos nezabavitelné minimum zvyšuje od 1. července 2022 (druhé zvýšení životního minima).

Nezabavitelné minimum pro jednotlivce je od 1. 7. 2022 částka 9 416,25 Kč. Kromě toho může být započítána třeba i manželka nebo manžela. Nebo také děti, ke kterým máte vyživovací povinnost. V takovém případě se nezabavitelné minimum zvyšuje o 3 138,75 Kč.

Příklad: Pan Novák má manželku a dvě děti. Nezabavitelná částka tedy bude 9416,25 Kč + 3 x 3138,75 Kč = 18 883 Kč (platí od 1. 7. 2022).

Výpočet exekuce ze mzdy v roce 2022

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Jak se provádí výpočet exekuce na plat

Výpočet exekuce z platu se provádí z čisté mzdy. Nejprve se spočítá nezabavitelná částka – viz výše. Tato nezabavitelná částka se odečte od čisté mzdy. Zbytek se pak rozdělí na třetiny. Pokud je zbytek vyšší než 25 110 Kč, pak vše, co je nad tuto částku si bere exekutor a na třetiny se bude dělit jen 25 110 Kč.

Pokud se jedná o exekuci na plat z důvodu nepřednostní pohledávky, pak exekutor dostane jednu třetinu. Pokud by to byla exekuce na plat z důvodu přednostní pohledávky, pak exekutor dostane dvě třetiny.

Exekuce na důchod nebo na mateřskou

Exekuce se ale netýká jen zaměstnanců a jejich výplaty. Exekutor může zabavit téměř jakýkoliv příjem (uchráněny jsou jen některé sociální dávky jako třeba příspěvek na bydlení apod.). Srážky tedy mohou být i z důchodu, z mateřské, rodičovské, z nemocenské, z podpory v nezaměstnanosti, nebo sem spadají i některé sociální dávky.

Stejně tak se exekuční srážky týkají nejenom výplaty při práci na HPP, ale i když budete pracovat na dohodu (dohoda o provedení práce nebo o pracovní činnosti).

Exekuce na mzdu a bankovní účet současně

I když výše hovoříme o tom, že vám musí zůstat určitá nezabavitelná částka, v praxi často nastávají situace, kdy vám exekutor nařídí srážky z platu a současně vám nechá zablokovat účet v bance. Takže jste úplně bez koruny.

Takový postup exekutora je nezákonný. Měli byste se na něj obrátit a doložit mu, že prostředky na účtu jsou nezabavitelné minimum, a měl by vám je tedy uvolnit. Nebo se domluvit se zaměstnavatelem aby vám výplatu dával v hotovosti nebo posílal na jiný bankovní účet.

Případně můžete v bance požádat, o založení chráněného účtu. Pak by vám banka převáděla na speciální účet, právě nezabavitelnou část mzdy, nebo i další příjmy, které nemají podléhat exekuci.

Porovnání půjček
 • Srovnání půjček
  25 různých nabídek: bankovní a nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze bez čekání
  vyřízení online do 15 minut
 • Kolik si půjčit?
  Úvěry od 100 Kč do 25 miliónů Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez zástavy
  Bez ručitele
  Pro podnikatele
  Pro OSVČ
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 – 10000 Kč ihned, ještě dnes
  Úvěry do 150 000 Kč do druhého dne
Podrobné srovnání půjček