Dostali jste se do nějakých finančních trablů, a teď vám hrozí exekuce? Nebo to dokonce došlo už tak daleko, že vám exekutor zablokoval účet v bance, nebo začal strhávat peníze ze mzdy? Pokud by vás zajímalo, jak je to s exekucí na plat, kolik peněz vám musí zůstat, a kolik jich může zabavit exekutor, pak si to můžete spočítat v naší online kalkulačce pro výpočet exekučních srážek v roce 2024.
Určitě se nemusíte bát, že byste při exekuci zůstali zcela bez finančních prostředků. Exekutor vám rozhodně nesmí zabavit vše. Ze mzdy (nebo i z jiného příjmu – jako je třeba důchod, mateřská nebo nemocenská), vám při exekuci musí zůstat určité nezabavitelné minimum.
Od 1. 1. 2024 se mění výpočet nezabavitelné částky. Životní minimum zůstává letos stejné (v roce 2024 je to 4860 Kč). Mění se ale normativní náklady na bydlení (od 1. 1. 2024 je to 14 197 Kč – není už nárok na mimořádné zvýšení). Vzorec pro výpočet nezabavitelné částky je stejný – jsou to 2/3 ze součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení.
Nezabavitelné minimum pro jednotlivce je od 1. 1. 2024 částka 12 705 Kč. Kromě toho může být započítána třeba i manželka nebo manžela. Nebo také děti, ke kterým máte vyživovací povinnost. V takovém případě se nezabavitelné minimum zvyšuje o 3 176 Kč.
Příklad: Pan Novák má manželku a dvě děti. Nezabavitelná částka tedy bude 12 704,67 Kč + 3 x 3176,17 Kč = 22 234 Kč (platí od 1. 1. 2024).
Výpočet exekuce z platu se provádí z čisté mzdy. Nejprve se spočítá nezabavitelná částka – viz výše. Tato nezabavitelná částka se odečte od čisté mzdy. Zbytek se pak rozdělí na třetiny. Pokud je zbytek vyšší než 28 586 Kč, pak vše, co je nad tuto částku si bere exekutor a na třetiny se bude dělit jen 28 586 Kč.
Pokud se jedná o exekuci na plat z důvodu nepřednostní pohledávky, pak exekutor dostane jednu třetinu. Pokud by to byla exekuce na plat z důvodu přednostní pohledávky, pak exekutor dostane dvě třetiny.
Podívejte se na další užitečné informace:
Exekuce se ale netýká jen zaměstnanců a jejich výplaty. Exekutor může zabavit téměř jakýkoliv příjem (uchráněny jsou jen některé sociální dávky jako třeba příspěvek na bydlení apod.). Srážky tedy mohou být i z důchodu, z mateřské, rodičovské, z nemocenské, z podpory v nezaměstnanosti, nebo sem spadají i některé sociální dávky.
Stejně tak se exekuční srážky týkají nejenom výplaty při práci na HPP, ale i když budete pracovat na dohodu (dohoda o provedení práce nebo o pracovní činnosti).
I když výše hovoříme o tom, že vám musí zůstat určitá nezabavitelná částka, v praxi často nastávají situace, kdy vám exekutor nařídí srážky z platu a současně vám nechá zablokovat účet v bance. Takže jste úplně bez koruny.
Takový postup exekutora je nezákonný. Měli byste se na něj obrátit a doložit mu, že prostředky na účtu jsou nezabavitelné minimum, a měl by vám je tedy uvolnit. Nebo se domluvit se zaměstnavatelem aby vám výplatu dával v hotovosti nebo posílal na jiný bankovní účet.
Případně můžete v bance požádat, o založení chráněného účtu. Pak by vám banka převáděla na speciální účet, právě nezabavitelnou část mzdy, nebo i další příjmy, které nemají podléhat exekuci.