Pokud v roce 2024 přijdete o práci, tak by vás mohlo zajímat, jak je to s výší podpory v nezaměstnanosti. Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet výše podpory. Sami si tak můžete velmi snadno spočítat, kolik peněz byste případně dostávali, pokud byste přišli o zaměstnání.
Výpočet výše podpory se provádí na základě průměrné čisté mzdy za poslední kalendářní čtvrtletí. Pokud byste například ukončili zaměstnání v květnu 2024, pak by se výše podpory odvíjela od průměrné čisté mzdy za měsíce leden až březen 2024. Do kalkulačky tedy zadávejte tuto částku.
Od ledna 2024, dojde ke změně podmínek, za kterých je nárok na podporu v nezaměstnanosti. V rámci úsporných opatření (konsolidační balíček), navrhuje vláda zpřísnění podmínek.
Při opakované registraci na Úřadu práce (podruhé během kratší doby), bude na podporu nárok, jen při odpracování alespoň 5 měsíců v novém zaměstnání (doposud to byly jenom 3 měsíce).
Více o informací o změnách u podpory v nezaměstnanosti v roce 2024, najdete zde
Abyste měli nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněno několik základních podmínek.
Tou nejdůležitější je to, abyste v době podání žádosti o podporu měli „odpracováno“ nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky (započítává se účast na důchodovém pojištění, kam může spadat třeba i doba, kdy jste na rodičovské dovolené).
Pokud máte splněnu tuto minimální dobu, pak zpravidla máte nárok i na podporu. Výjimkou jsou situace, kdy s vámi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr na základě hrubého porušení pracovně -právních předpisů (pak můžete být na Úřadu práce až po uplynutí 6 měsíců). Nebo třeba situace, kdy jste nějakou dobu nezaměstnaný, pak „chvíli“ pracujete, a pak jdete opět žádat o podporu v nezaměstnanosti, tak se může stát, že na podporu nebudete mít nárok.
To, jak dlouho budete dostávat podporu v nezaměstnanosti, se odvíjí od vašeho věku:
Pokud při ukončení zaměstnání dostanete odstupné (ze zákona na něj máte nárok dle délky zaměstnání na 1 – 3 měsíce, někdy i 12 měsíců), tak to v roce 2024 už nemá žádný vliv na podporu v nezaměstnanosti.
Od ledna 2024, se mění některé podmínky. Úřady práce přestávají vyplácet kompenzace za nevyplacené odstupné (nárok byl, třeba když šla firma do insolvence a nezaplatila lidem to, na co měli nárok).
A dále platí, že v roce 2024, už se nebude odkládat výplata podpory (dříve to bylo tak, že na podporu byl nárok třeba až za 3 měsíce po skončení zaměstnání – podle toho, za kolik měsíců bylo vyplaceno odstupné).
To, jak bude vysoká vaše podpora, závisí na tom, jaká byla vaše průměrná čistá mzda v posledním zaměstnání:
Výše podpory v nezaměstnanosti ale nezávisí pouze na věku, ale i na způsobu, jak je ukončen pracovní poměr. Pokud dostanete výpověď od zaměstnavatele, tak máte „automaticky“ nárok na plnou výši podpory v nezaměstnanosti (viz výše).
Pokud ale dáte výpověď vy, nebo se bude jednat o ukončení pracovního poměru dohodou, pak bude záležet na důvodu, na základě kterého bude ukončovat pracovní poměr. Pokud je totiž pracovní poměr ukončen bez „vážného důvodu“, pak máte nárok jen na nižší podporu – po celou dobu jen na 45%. Vážné důvody jsou definovány v zákoně o zaměstnanosti – zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 5c:
c) vážnými důvody důvody spočívající v